SRIJEMOŠ – ZA PROLJETNO ČIŠĆENJE ORGANIZMA
- 20, April 2020
- 0 Comment(s)
Ljekovitost srijemoša
Budući da raste početkom proljeća, medvjeđi je luk kao stvoren za proljetno čišćenje organizma. Danas mu mnogi daju prednost nad češnjakom, jer raste samoniklo, nije onečišćen, a i ljekovitiji je od češnjaka. Medvjeđi luk sadrži allicin, eterična ulja, alisulfide i polisaharide. Mladi listovi sadrže 20 do 50 mg vitamina C i karoten.
Konzumiranje svježe biljke veže na sebe otrove i masnoće iz krvi, krvnih žila, crijeva i želuca te ih izbacuje iz tijela. U obliku tinkture upija masti i pomaže čišćenju organizma od visoke količine LDL kolesterola. Medvjeđi luk je podcijenjeno, ali djelotvorno sredstvo za snižavanje visokog krvnog tlaka. Kura ovog luka odmara jetru od lijekova i na dva do tri mjeseca stabilizira krvni tlak.
Ljekoviti dijelovi biljke su mladi proljetni listovi koji se beru u aprilu i maju te podzemne lukovice koje se skupljaju u ljetnim i jesenskim mjesecima. Možete iskopati cijele biljčice i posaditi ih u svom vrtu, nakon čega ne zahtijevaju nikakvu brigu
Liječi staračke tegobe
- Srijemoš je idealan za starije ljude, jer pospješuje rad crijeva, liječi akutne i kronične proljeve, lijenost crijeva i tvrdu stolicu. Izuzetno je ljekovito sredstvo za starije osobe s trajnim katarom pluća i s povezanim tegobama disanja.Čak i teški oblici katara pluća nestaju, a s njim i teškoće pri disanju.Preporučuje se i u slučajevima plućne tuberkuloze i vodene bolesti, od kojih često pate stariji ljudi. Blagotvorno djeluje i na mokraćni sustav.
Srijemoš se može korisiti i kao kupka kod ekcema, dermatitisa, hematoma i rana. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Ljekovita svojstva srijemoša:
- poboljšava pamćenje
- pomaže kod katara pluća i drugih respiratornih tegoba
- sprečava bolesti krvnih žila
- blagotvorno djeluje na želudac i crijeva
- tjera parazite
- pomaže kod nesanice i vrtoglavice
- čisti organizam
- poboljšava izgled kože
- pomaže kod osteoporoze i artritisa
Budite oprezni kod berbe medvjeđeg luka, jer on ima svoje otrovne dvojnike: mrazovac, čemeriku i đurđicu. Oni izgledaju slično, ali im je miris bitno različit.Mrazovac raste tek u jesen po livadama, a đurđica ima slično stanište, ali i kožnatije listove.Ako niste sigurni, posavjetujte s iskusnom osobom.
Srijemoš u kulinarstvu
Od njega možete pripremati salate, juhe, umake, ili ga koristiti kao začin za sir i namaze. Na nekim tržnicama je dostupan u svježem obliku, a u trgovinama zdrave hrane možete kupiti prehrambene proizvode sa srijemošom. Najbolje ga je jesti svježeg i nije ga preporučljivo sušiti, jer gubi svoja ljekovita svojstva. Možete ga zamrzavati, ali je najbolje da ga na duži rok čuvate u ulju. U frižideru može stajati i do deset dana.
PREUZETO SA: alternativa-za-vas.com